city-scape.jpg

SQL server

امکاناتی که در SQL server 2019 ارائه شده بیشتر مربوط به حوزه Big Data و مدیریت داده‌های حجیم است.

در این نسخه مایکروسافت با اعمال تغییراتی در PolyBase به ما اجازه می‌دهد که به جداول موجود در سایر بانک‌های اطلاعاتی در قالب External Table وصل شویم. و با استفاده از دستورات TSQL با آنها کار کنیم.

همچنین شما می‌توانید با استفاده از ویژگی‌های جدید ارائه شده در SQL Server 2019 به کلاستری از سرورهای Spark متصل شوید.

تکنولوژی PolyBase فرارتر از Linked Server در SQL server 2019 بوده و قدرت و سرعت آن قابل مقایسه با Linked Server نمی‌باشد.

ویژگی های SQL server 2019 به شرح زیر می باشد:

بهبود عملکرد، امنیت و دسترس‌پذیری

SQL Server 2019 ویژگی‌های تازه و بهبود‌یافته‌ای را ارائه می‌نماید. این ویژگی‌ها شامل بهبود در بخش‌هایی از عملکرد مهم عملیاتی، امنیت و تطبیق‌پذیری، دسترس‌پذیری دیتابیس و همچنین ویژگی‌هایی اضافی برای Developerها، SQL Server روی لینوکس و Containerها و همچنین بهبودهای عمومی Engine می‌باشند.

عملکردی پیشرو و دیتابیس‌هایی هوشمند

 • مجموعه قابلیت‌های Intelligent Query Processing براساس تنظیمات عملکردِ Adaptive Query Processing در  SQL server 2019 مانند بازخورد اعطای حافظه‌ در مودِ Row، مودِ Batch روی Rowstore و COUNT DISTINCT تقریبی  و … عمل می‌کند.

 • پشتیبانی از حافظه پایدار، در این نسخه با یک مسیر I/O بهینه‌سازی شده که جهت تعامل با یک Storage حافظه پایدار در دسترس است، و این مورد نسبت به نسخه‌های پیشین ارتقاء پیدا کرده است.
 • زیرساخت پروفایل‌بندی Query ساده و سبک، اکنون به صورت پیش‌فرض فعال است. تا آمار اپراتورها به ازای هر Query را در هر زمان و هر مکانی که مورد نیاز باشد برای کاربر فراهم نماید.

امنیت پیشرفته و محاسبات محرمانه

 • قابلیت Always Encrypted با Enclave، تکنولوژی‌ رمزگذاری Client-Side را که در SQL Server 2016 معرفی شده بود، گسترش داده است. این تکنولوژی در یک Enclave ایجاد شده توسط سخت‌افزار و یا نرم‌افزار داخل دیتابیس از داده‌های حساس محافظت می‌کند. و در نتیجه آن را در مقابل بدافزارها و کاربران دارای دسترسی بالا ایمن می‌سازد و در همین حال امکان عملیات‌های پیشرفته روی داده‌های رمزگذاری‌شده را نیز فراهم می‌نماید.
 • پیدا کردن داده‌های SQL و دسته‌بندی آن، هم اکنون با پشتیبانی از Metadata و ممیزی (Auditing) در موتور SQL server 2019 به صورت Built In موجود است تا به GDPR و دیگر نیازمندی‌های تطبیق‌پذیری کمک کند.
 • با استفاده از SQL Server Configuration Manager مدیریت Certification ساده‌تر شده است.

دسترس‌پذیری مهم عملیاتی با Uptime بالا

 • Always On Availability Groups بهبود یافته است و شامل تعیینِ جهتِ خودکار اتصالات به سوی Primary بر اساس مقاصد Read/Write می‌باشد.
 • پیکربندی‌های دسترس‌پذیری بالا برای SQL Server که در Containerها اجرا می‌گردد را می‌توان با استفاده از Kubernetes با Always On Availability Groups فعال نمود.

قابلیت های مناسب برای Developer ها

 • بهبودهای SQL Graph شامل پشتیبانی Match با T-SQL MERGE و محدودیت‌های Edge هستند.

 • پشتیبانی جدید از UTF-8 به مشتریان توانایی کاهش Storage Footprint متعلق به SQL Server برای داده‌ی حروف (Character) را می‌دهد.
 • افزونه‌ی زبانی تازه‌ی Java به کاربر این توانایی را می‌دهد که به یک برنامه‌ی Java ازپیش جمع‌آوری‌شده درخواست بدهد و به طور ایمنی، کد Java را در سرور یکسانی با SQL Server اجرا نماید. این امر نیاز به انتقال داده را کاهش می‌دهد و با نزدیک کردن بارهای کاری به داده‌های کاربر، عملکرد برنامه کاربردی را بهبود می‌بخشد.
 • چندین بهبود برای خدمات یادگیری ماشینی فراهم شده است. شامل پشتیبانی از کلاستر Windows Failover، مدل‌های پارتیشن‌بندی‌شده و پشتیبانی از SQL Server روی لینوکس.

پلتفرم انتخابی

 • قابلیت‌های اضافی برای SQL server 2019 روی لینوکس شامل تراکنش‌های توزیعی، همسان‌سازی، Polybase، خدمات یادگیری ماشینی، اعلان‌های حافظه و پشتیبانی از OpenLDAP در نظر گرفته شده است.

 • بهبودهای جدیدی از جمله استفاده از Microsoft Container Registry تازه با پشتیبانی از Imageهای RedHat Enterprise Linux و Always On Availability Groups برای Kubernetes، برای Containerها فراهم شده است.

 

پشتیبانی از Azure Data Studio درSQL Server 2019

پشتیبانی گسترده از بارهای کاری بیشتر در SQL Server نیازمند ابزارهای گسترده است. در طول زمانی که مایکروسافت در پلتفرم داده‌اش با کاربران خود کار کرده است. افرادی که در گذشته در جایگاه‌های متفاوت و پراکنده قرار داشته‌اند از قبیل مدیران دیتابیس، محققان داده، توسعه‌دهندگان داده، تحلیلگران داده و یا وظایف جدیدی که در حال تعریف شدن هستند، کنار هم جمع شده‌اند. این کاربران خواهان ابزارهای یکسانی هستند تا بتوانند به طور یکپارچه، بصورت On-Premises و یا Cloud، با استفاده از داده‌های رابطه‌ای و بدون ساختار و با کار کردن با OLTP، ETL، فرایند‌های آنالیز و بارهای کاری Streaming با یک‌دیگر همکاری کنند.

Azure Data Studio یک تجربه‌ی ویراستاری مدرن را با IntelliSense، Code Snippetها، یکپارچه‌سازی Source Control و ترمینال‌های یکپارچه‌سازی‌شده ارائه می‌نماید. Azure Data Studio در حال حاضر پشتیبانی از SQL Server On-Premises و Azure SQL Database را همراه با پشتیبانی از پیش‌نمایش Azure SQL Managed Instance وAzure SQL Data Warehouse ارائه می‌نماید.

Azure Data Studio یک افزونه‌ی پیش‌نمایش از SQL Server 2019 را منتشر می‌کند که پشتیبانی از ویژگی‌های خاصی از SQL Server 2019 را اضافه می‌نماید. این افزونه اتصال و ابزارهای لازم را برای کلاستر‌های Big Data متعلق به SQL Server ارائه می‌نماید. ابزارهایی شامل یک پیش‌نمایش از اولین تجربه‌ی Notebook در مجموعه ابزارهای SQL Server و PolyBase Create External Table wizard جدید که دسترسی به داده را از Instanceهای Remote SQL Server و Oracle به سادگی و به سرعت ممکن می‌سازد.