مایکروسافت شیرپوینت چیست؟

فناوری برتر مایکروسافت Microsoft SharePoint 

شیرپوینت

مایکروسافت شیرپوینت یک بستر نرم افزاری تحت وب است که در سال ۲۰۰۱ توسط شرکت مایکروسافت تولید و عرضه شده است. مایکروسافت شیرپوینت یک امکان امن برای ذخیره سازی، سازمان دهی، به اشتراک گذاری و دسترسی به اطلاعات را برای شما فراهم می کند و استفاده آسان و یادگیری سریع محبوبیت آن را دو چندان کرده است.

 شیرپوینت با مجموعه آفیس مایکروسافت یکپارچه است. و همچنین در واقع یک درگاه اطلاعاتی سازمان با قابلیت مدیریت اسناد، مدیریت و سفارشی‌سازی داده‌ها و قابلیت تعریف و مدیریت سایت‌های نامحدود ایجاد شده‌است.

مایکروسافت شیرپوینت محیط مناسبی برای راهکارهایی چون پرتال داخلی، مدیریت اسناد، تعاملات تیمی، شبکه های اجتماعی، اکسترانت، وب سایت ها، جستجوی سازمانی و هوش تجاری است. مایکروسافت شیرپوینت قابلیت سفارشی سازی و توسعه توسط افراد با نقش های مختلف را دارا می باشد.

چرا شیرپوینت؟

در دنیای امروز گرفتن تصمیمات سریع و نگه داشتن ارتباط ها برای داشتن یک سازمان قوی و پر بازده اولین و مهم ترین راهکار است و توانایی هر چه بیشتر در دستیابی به اطلاعات برای رسیدن به این مورد، یک امر ضروریست.
یکی از راه هایی که به متمرکز کردن اطلاعات سازمانی کمک می کند، استفاده از یک محیط یکپارچه و سراسری است که تمام افراد و سازمان ها و دستگاه های در ارتباط با یک سازمان را به هم وصل کند.
یکی از کارآمدترین و محبوب ترین محیط ها در این زمینه، مایکروسافت شیرپوینت است.

مایکروسافت اعلام کرده‌است که شیرپوینت ۱۹۰ میلیون کاربر در ۲۰۰۰۰۰ سازمان در سراسر دنیا دارد.

 

ابزارهای قدرتمند مایکروسافت شیرپوینت

  • برقراری ارتباط با نرم افزارهای آفیس
  • مدیریت محتوا
  • اشتراک گذاری اسناد و محتوا
  • موتور جستجو
  • شبکه اجتماعی
  • میزبانی فایل ها
  • سفارشی سازی وب اپلیکیشن ها

دو نسخه از مایکروسافت شیرپوینت با قابلیت‌های متفاوت وجود دارد :

شیرپوینت آنلاین

 که بخشی از اشتراک آفیس ۳۶۵ است. این نسخه به مجموعه‌ای از قابلیت‌های همکاری تیمی، میزبانی فایل‌ها، مدیریت اسناد و مدیریت محتوا محدود است و به صورت دوره‌ای به روز می‌شود.

شیرپوینت سرور

که به صورت یک نرم‌افزار قابل نصب بر روی زیرساخت فناوری اطلاعات به سازمان‌ها عرضه می‌شود. این نسخه از شیرپوینت، به روزرسانی‌های کمتری دریافت می‌کند اما امکانات بیشتری را در اختیار قرار می‌دهد.
شیرپوینت سرور در سه نسخه عرضه می‌شود:
- ویرایش Foundation (به صورت رایگان)
- ویرایش Standard
-ویرایش Enterprise مایکـروسـافـت شـیـرپونت

بیشترین کاربردهای شیرپوینت در حوزه‌های زیر است

خدمات میزبانی فایل (ابر شخصی)

برنامه‌های سفارشی تحت وب

همکاری تیمی

پورتال داخلی و شبکه اجتماعی سازمانی

مدیریت محتوا و مستندات

مایکروسافت علی‌رغم پشتیبانی از زبان عربی و تقویم هجری قمری، پشتیبانی زبان فارسی و تاریخ شمسی را به شیرپوینت اضافه نکرده‌است و احتمال دارد در نسخه‌های بعدی این ویژگی افزوده شود.

ما در شرکت پژواک فناوری پویا (پیفاپکو) همه صفحات بیشمار شیرپوینت را دقیقا بر اساس کاربرد فنی آن صفحه و با دقت بسیار زیاد ترجمه نموده‌ایم. شیرپوینت یک فناوری بسیار پیشرفته برای ذخیره‌سازی و مدیریت داده‌های بدون ساختار در سازمان شما است. داده‌های ساخت نایافته هر نوع اطلاعات در شرکت شما است که ساختار مشخص و از پیش تعیین شده ای ندارند. همه ما می دانیم که اطلاعات بدون ساختار بسیار زیادی در سازمان های روزانه تولید می شوند و نیاز به مدیریت و نگهداری دارند. بیش از ۷۰ درصد از داده‌های سازمانی داده‌های بدون ساختار هستند که مکان مدیریت و نگهداری این اطلاعات البته شیرپوینت است. اینجاست که اهمیت بومی‌سازی شیرپوینت مشخص می‌شود. شیرپوینت اگر درست ترجمه شود و به صورت صحیح در شرکت شما پیاده‌سازی گردد،​ کاربران شما به صورت روزانه و مستمر استفاده کننده شیرپوینت خواهند بود.