city-scape.jpg

SharePoint classic and modern experiences

SharePoint classic and modern experiences

در مورد تجربیات مدرن در SharePoint در Office 365 بیشتر بدانید ازجمله آن چه که آنها دارند و چگونه آن ها راتشخیص میدهند.

تجربه مدرن برای انعطاف پذیری،جذابیت،موبایل و استفاده آسان طراحی شده است. همه ی این قابلیت ها در Office 365 در دسترس هستند.

تعدادی از تجربیات مدرن در   SharePoint Server 2019 قابل دسترسی هستند.

تجارب زیربه طور پیش فرض مدرن میباشند :

     . صفحه اصلی SharePoint در Office 365.

     . بیشترین لیست ها وکتابخانه ها.

     . صفحات اصلی سایت های تیمی جدید وسایت های ارتباطی.

     . صفحات جدید.

     . محتویات سایت

     . استفاده از سایت

     . سطل بازیافت

صفحه اصلی سایت های تیمی وصفحات سایت های دیگری ازجمله ویکی وصفحات وب پارت از نوع تجارب کلاسیک هستند.

1-Overview

Microsoft  قصددارد که استفاده مشتریان را ازسوی SharePoint installations به سوی cloud using Office 365 سوق دهد.

این رویکرد on-premise installation رابا  Office 365 ادغام کرده و دو نوع شرکت را هدف قرارمیدهد :

  • شرکت هایی که فقط دارای on-premise SharePoint 2016 installationمیباشند

اغلب شرکت ها نسبت به امنیت،اجرا،تاخیر وصلاحیت قانونی مرتبط با داده ها نگران هستند.دراین مورد،یکپارچگی امکان پذیرش یا تست را فراهم می آورد.

  • شرکت هایی که دارای هردومورد میباشد،an on-premise installation و  Office 365

به صورت پیش فرض هیچ ادغامی بین دومحیط صورت نمیگیرد اما Hybrid features هردومحیط را به یکدیگر متصل میکنند تا امکان ” تجربه کاربری یکپارچه بیشتر ” را فراهم آورد.

در ادامه نشان خواهیم داد که چگونه یکپارچه کار می کنند، چه نیازمندی هایی باید برآورده شود و چگونه «یک تجربه کاربری یکپارچه» را شامل می شود

SharePoint Home

صفحه اصلی SharePoint Online درOffice 365 یک تجربه مدرن محسوب میشود که شما میتوانید در آن به راحتی سایت های SharePoint را درسازمان خود پیدا کرده و به ان ها دسترسی داشته باشید. هم چنین میتوانید اخبار مربوط به سایت هایی را که دنبال میکنید،سایت هایی را به مرتبا بازدید میکنید واخبار پیشنهادی دیگر را پیداکنید علاوه بر این شما میتوانید سایت ها وپست های خبری را ازین صفحه ایجاد کنید (اگر مدیر شما این قابلیت را برای شما فعال کرده باشند).

Lists and libraries

لیست های پیش فرض و تجربه کتابخانه برای اغلب کارهای رایج شما بهینه سازی شده اند ازجمله :کپی کردن وانتقال فایل ها بااستفاده از نوار دستور،پیوست اسناد،افزودن فایل ها به صورت اسناد،فیلتر کردن،مرتب سازی و اعمال قالب بندی به ستون ها.

کتابخانه کلاسیک درسمت چپ وکتابخانه مدرن درسمت راست

برخی از ویژگی های کلاسیک وجود دارند که متفاوت هستند ویا اینکه در نمای مدرن دردسترس نیستند ازجمله انواع ستون ها وبرخی سفارشی سازی ها.

Team sites

سایت های مدرن همیشگی تر ازهمیشه هستند.آنها از Office 365 Groups برای یک مدل مجوز ساده استفاده میکنند.

سایت های تیمی نیز با اخبارمدرن،لینک های سریع وفعالیت های سایت فعالیت میکنند.

با وجود تمام ویژگی های مدرن سایت های تیمی بهینه شده اند تا به دستگاه تلفن همراه بهتر نگاه کنند.

سایت کلاسیک درچپ وسایت مدرن در راست

در اینجا چندین تفاوت اصلی میان سایت های تیمی کلاسیک و مدرن وجود دارد :

Office 365 Groups

یکی از بزرگترین تفاوت ها میان سایت های تیمی کلاسیک ومدرن این است که سایت های تیمی مدرن به Office 365 groups متصل میشوند.

این مجموعه به شما اجازه میدهد تا مجموعه ای از افراد را که میخواهید با ان ها همکاری کنید را انتخاب کرده وبه راحتی مجموعه ای از منابع را برای ان دسته از افراد برای اشتراک گذاشتن تنظیم کنید.

منابع مانند صندوق ورودی Outlook ،تقویم مشترک ویا کتابخانه اسناد برای همکاری درفایل ها. شما نیازی به نگرانی درمورد مجوز استفاده ازین منایع را ندارید زیرا اضافه کردن افراد به گروه به صورت خودکار به آن ها اجازه میدهد که به ابزارهایی که به گروه شما ارائه میدهند دسترسی داشته باشند.

Office 365 Groups از گروه های SharePoint متفاوت هستند درحالی که در میان منابع Office365 انعطاف پذیری بیشتر وکارکردن با آنها اسان تر است.

شمابه راحتی میتوانید افراد را به یک گروه اضافه کنید یا فقط با کلیک کردن روی تنظیمات وسپس مجوز سایت درسایت خود ،سایت را با افراد به اشتراک بگذارید.

Home page

هنگامی که شمایک سایت تیمی کلاسیک را ازقالب سایت تیمی ایجاد میکنید ،وب پارت ها برای اطلاعیه ها، تقویم ولینک ها به صورت خودکار به صفحه اصلی افزوده میشوند درحالی که دریک سایت مدرن ،بخش هایی برای اخبار ،لینک های سریع ،فعالیت سریع و کتابخانه اسناد در نظر گرفته میشود.

Branding

استفاده از company branding در سایت های تیمی شیرپونت بسیار رایج است وبرای سایت های کلاسیک شما ممکن است از تم های سایت،css متناوب وصفحات اصلی استفاده کنید درحالی که این عناصر در سایت های مدرن پشتیبانی نمیشوند .

راه های جدید وساده ای برای انجام سفارشی سازی سایت وbranding ان وجود دارد برای مثال شما میتوانید رنگ ها را از سایت شیرپونت به سرعت واسانی سفارشی سازی کنید وتغییردهید تا منعکس کننده سبک حرفه ای شما باشد.

برای اطلاعات بیشتر درمورد کار با تم ها وچگونگی ایجاد تم های سفارشی به تغییرات در سایت SharePoint نگاه کنید.

برخی از تفاوت های دیگر بین سایت های تیمی کلاسیک و مدرن عبارتند از :ارائه سریع سایت ،ویرایش خطی از منوی شروع سریع و موارد دیگر……

Communication sites

یک سایت ارتباطی یک مکان عالی برای انتقال اطلاعات به دیگران است.شما میتوانید اخبار،گزارشات،وضعیت ها وسایر اطلاعات  را در فرمت بصری قابل قبول به اشتراک بگذارید.

هدف از یک سایت ارتباطی شبیه به سایت های انتشاری کلاسیک است اما میان این دو تفاوت های بسیاری وجود دارد.به طور کلی سایت های ارتباطی ساده تر ایجاد میشوند و به زیرساخت انتشار سایت متکی نمیباشند.

تفاوت ها میان سایت های انتشاری وسایت های ارتباطی

یک سایت انتشاری معمولا برای ایجاد پورتال اینترانت و ارتباطات استفاده میشود. سایت های انتشاری معمولا بیشتر ساختار یافته اند وبا استفاده از صفحه اصلی وقالب انتشار سایت ساخته شده اند.

به علت اینکه یک پورتال انتشار یک مجموعه سایت است ممکن است شامل زیرسایت هم باشد.برای ایجاد یک سایت انتشاری ویژگی های انتشار باید فعال باشند.

یک راه حل کامل برای سایت انتشاری ممکن است طراحی وتوسعه عمیق تر کار را برای ایجاد صفحات اصلی سفارشی وطرح بندی صفحه انجام دهد.

یک سایت ارتباطی به فعال شدن ویژگی های چاپی وابسته نیست،ازصفحه اصلی استفاده نمی کند وبه طور کلی کمتر ساختار یافته است.این سایت ها طراحی شده اند تا بدون استفاده از زیرسایت مورد استفاده قرار گیرند و از صفحات مدرن وزیرسایت ها استفاده میکنند.

با وجود اینکه که ساختار واعمال کمتری در یک سایت ارتباطی وجود دارد ایجاد یک صفحه زیبا و mobile-ready بدون کد اسان است.

یک سایت ارتباطی با یکی ازسه قالب زیر ساخته شده است :

   1- موضوع (با وب پارت ها برای شروع اشتراک گذاری اطلاعات از جمله اخبار ورویدادها).

   2- Showcase(با استفاده از وب پارت ها برای استفاده ازعکس ها وتصاویری که یک محصول،تیم یا رویداد را نشان میدهند).

   3- Blank.

Pages and web parts

صفحات مدرن یک راه سریع و اسان برای ساخت صفحات پاسخگو با استفاده ازقابلیت های وب پارت مدرن ارائه میدهند.

صفحات شبیه به صفحات وب کلاسیک وصفحات انتشاری هستنداما کمتر ساختاریافته اند واسان تر ایجادشده اند .

برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد صفحات مدرن به افزودن پیج درسایت مراجعه کنید اگر شما قادر به انجام این کار نیستید حتما مدیرشما اجازه انجام این قابلیت را به شما نداده است.

مدیران میتوانند ببینند که کاربران اجازه ایجاد صفحات سایت مدرن را برای اطلاعات بیشتر میدهند.

صفحه وب پارت کلاسیک درچپ وصفحه مدرن در راست

Web parts

صفحات مدرن از وب پارت های مدرن استفاده میکنند. وب پارت های مدرن طراحی شده اند که آسانتر از ان استفاده شود وسریع تر به نظر برسد.

با وب پارت های مدرن نیازی به استفاده از کد نمی باشد مهم است که توجه داشته باشیم که به دلایل امنیتی،وب پارت های مدرن اجازه نمیدهند که کد را مانند Jscript بگذاریم.

هم چنین مهم است که بدانیم که وب پارت های کلاسیک را نمی توان درصفحات مدرن استفاده کرد و وب پارت های مدرن را نمیتوان درصفحات کلاسیک مورد استفاده قرار داد(مگر اینکه توسعه دهنده وب یک وب پارت سقارشی طراحی شده را برای استفاده در یک صفحه کلاسیک ایجاد کند).

برای یادگیری درمورد تمام قسمت های وب پارت مدرن به بخش وب پارت درصفحات SharePoint Online مراجعه کنید.

برای توسعه دهندگان چارچوب SharePoint اجازه میدهد تا برای ساخت وب پارت های سفارشی مدرن جعبه ابزار در راست نمایش داده شود.

هم چنین اجازه میدهد تا از پسوندهای سفارشی و Microsoft Graph API استفاده شود.

Mobile ready

برخلاف صفحات کلاسیک،صفحات مدرن (و درواقع تمام ویژگی های مدرن) طراحی شده اند که پاسخگو باشند ودر دستگاه های تلفن همراه عالی باشند.

Layout

هنگامی که یک وب پارت کلاسیک را ایجاد میکنید،یک طرح با وب پارت مورد استفاده را انتخاب میکنید طرح پس ازین واقعیت نمیتواند تغییر کند.

Hub sites

Hub sites یک راه عالی برای اتصال چندین سایت با استفاده از branding وناوبری مشترک است. برخلاف مجموعه سایت ها hub sites ساختار تخت و نه سلسله مراتبی دارد.

این ویژگی باعث میشود که این سایت ها از مجموعه سایت های کلاسیک انعطاف پذیری بیشتری داشته باشند.

تفاوت میان hub sites و site collections

Site collections سلسله مراتبی وبسیار سازمان یافته هستند. Hub siteها دارای ساختار تخت هستند و از لحاظ اضافه کردن وحذف سایت ها از هاب بسیار انعطاف پذیر هستند.

برخلاف site collections سایت های مرتبط با یک hub site میتوانند به صورت خودکار branding و تم یکسان را به hub site وارد کنند.

سایت های مرتبط نیز ناوبری مشترک را می یابند و کاربران میتوانند در تمام سایت های مرتبط جستجو کنند.

Microsoft Flow

گردش کاری SharePoint وگردش کاری Microsoft هر دو برای اتوماسیون فرایند های کسب وکار مانند مسیریابی مدارک برای تصویب طراحی شده اند.

با جریان Microsoft بهینه سازی فرایند ها اسان تر ازقبل شده است ونیازی به منابع گسترده توسعه دهنده نیست.

 

تفاوت میان Microsoft Flow وSharePoint workflow

Microsoft Flow به صورت پیش فرض در لیست شیرپوینت وکتابخانه مدرن یکپارچه شده است فقط Flow را در نوار ابزار لیست یا کتابخانه خود انتخاب کنید.

از سوی دیگر گردش کاری SharePoint در SharePoint Designer  یا Visual Studio اجرا میشوند.

جریان اجازه میدهدبرای integration across Office365، از جمله Outlook ،تیم های مایکروسافت و بیشتر… شما هم چنین میتوانید اقدامات خودکار با خدمات ثالث مانند DropBox و Twitter خودکار کنید.

Flow از یک رابط گرافیکی غنی برخوردار است که باعث ساده تر شدن فرایندهای خودکار می شود و برای کار بر روی دستگاه های تلفن همراه عالی است.

گردش کار SharePoint هم چنین فرآیندهای خودکار را فراهم می کند که ممکن است نیاز به سرمایه گذاری در منابع توسعه داشته باشد. در این زمان، تمام اقدامات گردش کار SharePoint در Flow موجود نیست، اما در طول زمان افزوده می شود.

Search

جستجوی مدرن،شخصی است و نتایجی را که می بینید از آنچه که  دیگران می بینند متفاوت میباشد، حتی زمانی که شما برای کلمات مشابه جستجو می کنید.

قبل از شروع به تایپ کردن در کادر جستجو، نتایج را مشاهده خواهید کرد نتایج به روزرسانی می شود که شما تایپ می کنید.

جعبه جست وجو کلاسیک در چپ وجعبه جست وجو مدرن در راست